معرفي داستان شرط بندي از چخوف

نام كتاب :ققنوس

مترجم   :محمد ابراهيم فجر

ناشر كتاب:موسسه انتشارات اميركبير

موضوع  :مجموعه داستان هاي كوتاه از نويسندگان جهان

صفحه كتاب:184

قطع كتاب : رقعي

جلد كتاب : نرم(شوميز)

سال چاپ اول:61

چاپ آخر  :94

 

   ********************************************

انتشارات اميركبيردر سال 94 دست به تجديد چاپ كتابي به نام ققنوس زد كه در سال 61 چاپ شده بود . اين كتاب مجموعه 14 داستان كوتاه از 12 نويسنده بزرگ دنياست . در بين اين نويسندگان آنتوان چخوف ، داستان كوتاه نويس مشهور روس ، سه داستان از چهارده داستان را به خود اختصاص داده است . 

يكي از داستان هايي كه در اين كتاب خواننده را به شدت شك زده و يا به عبارت درست تر ديوانه مي كند شاهكار زيباي چخوف ، داستان شرط بندي است . 

ÙتÛج٠تصÙÛØ±Û Ø¨Ø±Ø§Û Ú©ØªØ§Ø¨ ÙÙÙÙس

محتواي داستان درباره "حبس ابد" و "اعدام" مي باشد.گروهي از دوستان كه بانكدار و حقوق دان بودند در مهماني دور هم جمع شده و درباره حكم اعدام و حبس ابد صحبت مي كردند. گروهي اعدام را ظالمانه مي دانستند و حبس ابد را به اعدام ترجيح مي دادند و گروهي ديگر هر دو را از بين برنده زندگي انسان قلمداد مي كردند. اما در اين ميان حقوقدان جواني ، حبس ابد را بهتر مي دانست چون در هر صورتي زندگي و نفس كشيدن را زيبا مي دانست . بين حقوق دان جوان و بانكداري ثروتمند شرطي در گرفت. بانكدار كه حرف حقوق دان جوان مبني بر بهتر بودن حبس ابد را دروغ مي انگاشت شرط بست اگر 5 سال بتواني در اتاقي بماني و از آن بيرون نيايي دو ميليون به تو خواهم داد اما حقوق دان جوان اين مدت را به پانزده سال صعود داد. 

ÙتÛج٠تصÙÛØ±Û Ø¨Ø±Ø§Û Ø¢ÙتÙا٠ÚØ®ÙÙ

شرط اين شد كه حقوق دان پانزده سال در اتاقي بماند و هرچه خواست در اختيارش قرار گيرد . حال اتفاقي كه براي حقوقدان جوان مي افتد بسيار خواندني است . چخوف با اين داستان زواياي پنهاني از انسان را در معرض نمايش مي گذارد.

داستان هاي كوتاه اين كتاب از نويسندگان از جمله چخوف ، فرانتس كافكا،تولستوي،آلبركامو،آلدوس هاكسلي،داستايوفسكي،د.اچ.لارنس ،جان كولي ير،رائول براندو،سيلويا تانزد وارنر، لارجار كويست و بيورنسون مي باشد . 

آثاري كه از چخوف به چاپ رسيده است :

- اتاق شماره 6

- دشمنان

- زندگي من

- ايوانف

- دوئل

- سه خواهر

- خرس

- مرغ دريايي

- باغ آلبالو

/ 3 نظر / 28 بازدید
nobady2

سلام و وقت بخیر از اینکه در حوزه کتاب فعالیت می کنید خوشحام و یک سئوال که فقط کتب رمان را به اشتراک می گذارید و یا سایر موضوعات هم اقدام می کنید؟

nobady2

سلام و وقت بخیر، اگر صلاح می دانید آدرس بدهید تا چند کتاب که در حوزه های مختلف کار کرده ام را برایتان ارسال کنم.

tazeshogroup

وای خیلی قشنگه این داستانش....